Думки та ідеї, які прозвучали на подкасті з трейдером eNabLe

4 хвилин

Шлях трейдера можна поділити на декілька етапів, де залежно від досвіду ваші коливання емоцій зменшуватимуться:


Лузстрики або періоди депресії необхідні для зростання і розвитку трейдера. Вони показують ваші слабкості, помилки та проблеми.


"Перші два лузстрики змусили мене сформувати торгову стратегію" - Enable.


Щоб вибратися з лузстрику, необхідно поставити два запитання:


 1. Чому ви туди потрапили?
 2. Як звідти вибратися?


Чому?

Важливо зрозуміти, з яких причин ви зловили лузстрик, щоб у майбутньому не допустити їх повторення. Це можуть бути не тільки технічні або психологічні, а й життєві проблеми. Перебуваючи в лузстрику, важко без упередженості визначити, що саме заважає вам комфортно працювати. Почніть пошук розв'язання проблем після закінчення серії збиткових угод і поліпшення торгівлі та самопочуття.


Як вибратися?

Подумайте, як і що ви здатні зробити, щоб вибратися з лузстрику. Це може бути зменшення кількості угод, косметичні зміни торгової стратегії тощо.


Enable case:

Не можу пропускати угоди - немає правил для пропуску угод - створення та оформлення схем інвалідизації торгових ідей - зниження кількості угод - зниження кількості стоп-лосів.


Зрозуміло, неправильними запитаннями можна погіршити ситуацію, тому перестаньте копати собі яму і серйозно підійдіть до аналізу торгів. Відповідально формулюйте запитання і шукайте відповіді на них.


Для пошуку джерел проблем регулярно описуйте:


 • торгові ситуації,
 • реакцію на них,
 • складнощі, з якими стикаєтеся.


Це можна робити в торговому журналі або закритому телеграм-каналі у вигляді голосових повідомлень або тексту з прикріпленими графіками.


Enable case:

Я довгий час розумів ринок і правильно визначав напрямок. У себе в щоденнику написав, що, ймовірно, скоро почну помилятися, бо це не може тривати вічно. Що і сталося. Настав період нерозуміння ринку і помилок в аналізі, але я був готовий і діяв з більшою обережністю.


Набуття досвіду


На початку шляху дозвольте собі здійснювати багато угод і помилятися. Це допоможе отримати усвідомлену практику. Не забувайте аналізувати позиції, тому що всі трейдери рано чи пізно приходять до сильної фільтрації, яка зменшує кількість трейдів і допомагає збільшити вінрейт.


Розбирати всі угоди потрібно як мінімум раз на місяць або квартал.


Великі проблеми у трейдера виникають не тоді, коли він вчиться, а коли через 1-1.5 року він змушений виходити на новий рівень і збирати все, чого навчився, через завищені очікування.


Найважливіше - визначити причину лузстрику. Він викликаний технічними, психологічними або особистими проблемами?


Під час аналізу торгових журналів часто проглядаються поведінкові патерни, які пов'язані з реальним життям: позиції від нудьги, угоди після стресового робочого дня тощо.


Технічний лузстрик найчастіше є закономірністю або дисперсією, але може бути і викликаний втратою концентрації, стресами і зайнятістю.


Правило 80/20


20% зусиль приносить 80% результатів.

У трейдингу: 20% угод формують 80% профіту.


Виходить, що 10 угод на місяць можуть дати 80% результатів.


З десятьма позиціями, що мають WR 50%, ви не досягнете таргету, який вимагають проп-фірми, тому можна погратися з ризик-менеджментом.


Симуляції кривої капіталу на дистанції в 10 трейдів з WR 50% та RR 1:2:
Щоб залишатися живим при виході з лузстрику, регулярно відпочивайте і майте інші джерела отримання дофаміну.


Кожен луз призводить до втрати впевненості та страху відкриття позиції. Один зі способів повернутися в стрій - зайнятися діяльністю, де ви почуваєтеся впевнено.


Як прибрати шум?


Частіше вдаватися в такі запитання:


 • Чи скасовує стоп сценарій торгової ідеї?
 • Чи готовий я ризикнути 2% депозиту?
 • Якщо не готовий, то де б я розмістив стоп, щоб ризикувати 2%?


Поради тим, хто їх потребує:


 • Навчіться пропускати угоди.
 • Не занижуйте ризики, а краще завищуйте
 • Користуйтеся питанням про 2%
 • Змініть торгівлю m1 на m5 або навіть m15.


Гарний спосіб побороти страх - схематичне зображення вашого плану для відкриття угоди на графіку. При реалізації вашого плану вам залишиться тільки одне - натиснути на кнопку.


Як знайти свою перевагу?


Вчіться розуміти контекст і те, що говорить вам ціна.

Якщо бектест, то бектестіть логіку ціноутворення, а не вінрейти сетапів.


Ви повинні навчитися адаптуватися під умови, які нав'язує ринок. Якщо це не ваш ринок - не беріть участі.


Пам'ятайте, ваш головний противник - це ви. Розвивайте кругозір і шукайте помилки в кожній угоді, до і після її відкриття.

Рекомендовані теми