99 найкращих цитат Нассіма Талеба

14 хвилин

  1. Прочитані книги набагато менш важливі, ніж непрочитані. Бібліотека повинна містити стільки невідомого, скільки дозволяють вам вкласти у неї власні фінанси, іпотечні кредити та нинішня складна ситуація на ринку нерухомості. Насправді, чим ширший ваш кругозір, тим більше у вас з'являється полиць з непрочитаними книгами.
  2. Влада добре вміє говорити про те, що вони зробили, але не про те, чого не зробили.
  3. Моє визначення невдахи таке: зробивши помилку, невдаха не аналізує ситуацію, не вигадує користі зі своєї недосконалості, приходить у замішання і замикається у собі, замість того, щоб радіти, що він дізнався щось нове; він намагається пояснити, чому помилився, замість того, щоб рухатися далі. Такі типи часто вважають себе жертвами заговору, поганого керівництва або поганої погоди. На останок - одне спостереження. Той, хто ніколи не грішив, менш надійний, ніж той, хто грішив один раз. А людина, яка помилялася багато і часто - але ніколи не робила одну й ту ж помилку двічі, - надійніша, ніж той, хто ніколи не помилявся.
  4. Хапайтеся за будь-яку можливість або за все, що нагадує можливість. Можливості випадають рідко, набагато рідше, ніж ми думаємо. Щоб спіймати щасливого Чорного лебедя, потрібно самостійно шукати зустрічі з ним. Люди часто навіть не підозрюють, що їм підкинулася щаслива нагода, і пропускають її.
  5. Керівник корпорації, який уникнув збитків, малоймовірно отримає премію. Справжній герой у світі Чорних лебедів - той, хто запобігне катастрофі і, оскільки катастрофи не сталося, в кінцевому підсумку не отримає ні визнання, ні премії.
  6. Все своє життя я користувався чудовим простим правилом: впізнати шахрая легше легкого - він завжди дає тільки позитивні поради, використовуючи нашу легковірність і упередженість лохів до рецептів, які здаються нам очевидними, але при цьому дуже швидко забуваються. Погляньте на будь-яку книгу, назва якої починається з "Як ..." (продовження придумайте самі: збагатіти, схуднути, завести друзів, впровадити інновацію, провести успішну передвиборчу кампанію, наростити м'язи, знайти чоловіка, керувати дитячим притулком і так далі). Однак на практиці професіонали використовують "негативні" поради, ті, які відібрала еволюція: шахматні гросмейстери зазвичай перемагають, не дозволяючи себе перемогти; люди збагачуються, тому що не збанкрутувалися (особливо коли це роблять інші); релігії в основному забороняють щось; мудрість життя полягає в розумінні, чого саме слід уникати. Ви зменшуєте особистий ризик випадкових втрат мінімальним способом.
  7. З роками ваші знання і ваша бібліотека будуть рости, і згущуючіся ряди непрочитаних книг почнуть дивитися на вас загрозливо. Насправді, чим ширший ваш кругозір, тим більше у вас з'являється полиць з непрочитаними книгами.
  8. Ті, хто говорять, повинні діяти, і лише ті, хто діють, повинні говорити.
  9. Якщо коли-небудь вам доведеться вибирати між обіцянками гангстера і держчиновника, звертайтесь до гангстера. Завжди. У закладів - на відміну від індивідів - немає честі.
  10. Люди повірять будь-яким вашим словам, якщо ви не проявлятимете перед ними слабкостей; вони, як звірі, відчувають найдрібніші тріщинки у броні впевненості ще до того, як вони стануть очевидними. А найкраще озброєння впевненості - максимальна ввічливість і дружелюбність, які дозволяють маніпулювати людьми, не ображаючи їх.
  11. Важче програти в грі, в якій сам установлюєш правила.
  12. Існує таке правило: у кожного, хто голосує за війну, повинен бути принаймні один нащадок (син або онук), який відправиться на фронт.
  13. Не питайте лікаря, що вам потрібно зробити. Спитайте його, що він зробив би на вашому місці. Ви здивуєтеся різниці між відповідями.
  14. Я раптово усвідомив - і з цим відчуттям живу досі, - що ми з вами не що інше, як виняткова машина для ретроспекцій, і що люди - великі майстри самообману
  15. Усвідомлення того, як діяти в умовах неповної інформації, - головне і найбільш насущне завдання людини.
  16. Вам ні за що не переконаєте когось в тому, що він не правий; це може зробити тільки реальність.
  17. Велич починається з заміни ненависті ввічливим презирством.
  18. Люди, які кожного вечора витрачають принаймні п'ятнадцять хвилин на те, щоб написати про виниклі за день неприємності, значно краще впораються зі стресом. Їх не підточує відчуття провини; вони якби знімають з себе відповідальність, сприймаючи все як передбачене. Якщо рівень невизначеності в вашій справі високий, якщо ви постійно караєте себе за дії, які призвели до небажаних наслідків, спочатку заведіть щоденник.
  19. Тих, хто нічим не ризикує, не можна допускати до прийняття будь-яких рішень.
  20. Безцільне життя не має сенсу.
  21. Зайдіть до Бронкського зоопарку, у відділ приматів, і ви побачите щасливу сім'ю наших найближчих родичів, які живуть своїм тривожним суспільним життям. Ви також побачите багато сміючихся туристів, які розважаються цією пародією на себе. Тепер уявіть, що ви належите до більш розвинутого виду (скажімо, є "істинним" філософом, справжнім мудрецем), з набагато вищим рівнем інтелекту, ніж у приматів людського зразка. Ви, звісно, будете сміятися над цими людьми, які сміються над приматами, не досягнувши людського рівня. Зрозуміло, тим, хто насміюється над мавпами, не приходить на думку, що на них також може дивитися зверху, - якби це раптом до них дійшло, вони були б дуже засмучені. І перестали б сміятися.
  22. Дурень вважає себе унікальним, а інших - заурядними; мудрець же вважає себе заурядним, а інших - унікальними.
  23. Бути люб'язним з нахабою нічим не краще, ніж бути нахабним з люб'язною людиною, і точно так само миритися з кимось, хто вчиняє підлості, - це означає потакати цим підлостям.
  24. У житті важливо не те, часто чи ви буваєте "праві" у своїх прогнозах, а те, скільки ви, бувши правим, заробляєте. Бути неправим, якщо це нічого вам не коштує, не є соромним; точно так само справа обстоїть і з дослідженнями методом спроб і помилок.
  25. Дія удається нам краще, ніж розуміння.
  26. Перший головний постулат: кидки не залежать одне від одного. У монетки немає пам'яті. Те, що вам випав орел або решка, зовсім не означає, що в наступний раз вас чекає успіх. Вміння кидати монету не приходить з часом. Якщо ввести такий параметр, як пам'ять або майстерність кидання, вся ця гауссова конструкція розгойдається.
  27. Існує притча про живописця Апеллеса, який хотів зобразити піну, що падає з губ коня. Скільки він не бився, нічого не виходило. У ярості відчаю художник схопив губку, якою витирав кисті, і кинув нею в картину. Подивившись на слід, залишений губкою, він побачив дуже достовірне зображення піни, якого так і не міг досягти.
  28. Спеціалізація, і я буду на цьому наполягати, має побічні ефекти, одним із яких є відокремлення праці від плодів праці.
  29. Щоб у чомусь компетентно сумніватися, потрібно бути інтелектуально впевненим у собі.
  30. Використання математики, коли вона не потрібна, - це не наука, а сциентизм.
  31. Якби прозак продавався в аптеках у позапрошлому столітті, слин Бодлера, сутінки настрою Едгара Аллана По, поезія Сильвії Плат, плачі і стогони стількох поетів, все це, що живе, не мало б жодного шансу.
  32. Коли винагороджують за враження, а не за результат, ви зобов'язані викинути щось винахідливе.
  33. Більша частина того, що знають інші люди і знати не варто.
  34. Потрібно багато розуму і впевненості, щоб визнати: потрібне насправді не потрібно.
  35. У минулому високе становище чи статус набирали тільки ті, хто ризикував і платив за свої дії, а героями ставали ті, хто діяв так ради інших людей; сьогодні має місце зворотне.
  36. Іншими словами, історія навчає тому, що речі, які ніколи раніше не траплялися, трапляються.
  37. Є люди, які атеїсти насправді, релігійні словами (більшість православних і католиків), і люди, які релігійні насправді, релігійні словами (ісламісти-салавісти та шахіди), але я не знаю нікого, хто був би атеїстом словами і насправді – і не слідував би ритуалам, не шанував би мерців, не був би суеверний (скажімо, не вірив би в економічну науку або в дивовижну силу сильної держави і її інституцій).
  38. Парадоксальним чином скептичний підхід використовується, щоб заткнути скептиків.
  39. Той, хто діє, перемагає дією, а не тим, що переконує когось у чомусь. Цілі сфери перетворюються на шарлатанство, тому що вчені не ставлять шкуру на кон і втрачають зв'язок з землею, але замість цього вміло сперечаються про "науку".
  40. Така трагедія нового часу: як це буває з невротичними батьками, які пережадують своє дитя, люди, які прагнуть захистити нас, завдають нам найбільшої шкоди.
  41. Ми завжди були безумні, але не могли знищити світ. Зараз ми це можемо.
  42. Щоб оцінити людину, подумайте про різницю у вашому враженні від самої першої і самої останньої зустрічі з нею.
  43. Протягом багатьох століть людські розуми турбував питання: як знайти свою власну позицію на межі між скептицизмом і легковажністю, іншими словами: як вірити і як не вірити. І як, виходячи з цієї віри, приймати рішення, бо віра без рішень є безплідна. Тобто це не епістемічна проблема (фокусуючись на тому, що істинно, а що ложно), а проблема рішень, дій і відповідальності.
  44. Рекомендація на кожен день така: залишайтеся людьми. Приймайте те, що ви людина, і в усіх ваших починаннях є частка епістемічної самонадійності. Не забороняйте собі судити і оцінювати; думки - це речовина життя, її вміст. Не відмовляйте собі в задоволенні робити прогнози. Так! Після власної діатріби на адресу передбачень я не скажу: досить валяти дурня! Просто треба знати, коли дурняваляння доцільне, а коли ні.
  45. Хапайтеся за будь-яку можливість або за все, що скидається на можливість. Можливості випадають рідко, набагато рідше, ніж ми думаємо. Щоб упіймати щасливого Чорного лебедя, потрібно самим шукати зустрічі з ним. Люди часто навіть не підозрюють, що їм нагодився щасливий випадок, і упускають його
  46. У житті результати, на відміну від бейсбольного матчу, не зводяться до бінарного підсумку "перемога або поразка".
  47. Спрощено, помилка виживання полягає в тому, що найвищий результат виявляється найбільш помітним. Чому? Тому що неудачники не виставляються на очі.
  48. Старайтеся не називати героями тих, у кого не було іншого вибору.
  49. Ми знаходимо більше всього причин допомагати тим, кому нам менше всього потрібні.
  50. Ціна спеціалізації: архітектори будують, щоб вражати інших архітекторів; моделі худнуть, щоб вражати інших моделей; академічні вчені пишуть, щоб вражати інших академічних вчених; кінорежисери намагаються вражати інших кінорежисерів; художники - артдилерів; але автори, які пишуть для того, щоб вразити редакторів, зазвичай марнуються.
  51. Карл Маркс, відомий мрійник, з'ясував, що рабом можна керувати значно краще, якщо переконати його, що він – найманий працівник.
  52. Успіх: в середині дорослого життя стати тим, ким ви мріяли стати в кінці дитинства. Все інше – від нестачі самоконтролю.
  53. Вибір - будь-який вибір, який дозволяє вам придбати більше, ніж втратити, - є вектором антихрупкості.
  54. Ми пам'ятаємо мучеників, які загинули за якесь знамените діло, але про тих, хто вів невідому нам боротьбу, ми не знаємо – найчастіше саме тому, що вони добились успіху.
  55. Остерігайтеся поширеної думки: результати, отримані внаслідок поганого знання ймовірності, можуть виявитися гіршими за результати, отримані внаслідок її повного незнання.
  56. Нам простіше сконструювати що-небудь, ніж розібратися в речі, сконструйованій кимось ще.
  57. Якщо будівельник побудував людині будинок і свою роботу зробив непрочно, а будинок, який він побудував, зруйнувався і вбив господаря, то цей будівельник має бути страчений.
  58. Сучасне суспільство як вогню боїться ризику і від цього деградує.
  59. Коли людина говорить: "Я не настільки дурний", зазвичай це означає, що він значно дурніший, ніж думає.
  60. Потрібна колосальна мудрість і самоконтроль, щоб визнати: існує безліч речей, керованих логікою, якої ми не розуміємо і яка розумніша за нашу власну.
  61. Одні дякують вам за те, що ви їм дали, а інші звинувачують вас за те, чого ви їм не дали.
  62. Мистецтво – одностороння бесіда з невидимим.
  63. Трагедія в тому, що більшість явищ, які здаються вам випадковими, насправді закономірні – і навпаки, що ще гірше.
  64. Істинна любов – повна перемога приватного над загальним, безумовного над обумовленим.
  65. Ненависть підробити значно складніше, ніж любов. Ви напевно чули про фальшиву любов, а ось про фальшиву ненависть – навряд чи.
  66. Через досить об'ємні на сьогодні наукові знання ми раптом уявили, що здатні тепер бачити і розуміти ті майже непомітні зміни, які відбуваються в нашому світі, і нібито готові зрозуміти, наскільки кожна з них значуща. Хайєк дотепно назвав цей набутий нами недуг "сциентизмом".
  67. Коли я прошу когось назвати три сучасні технології, які найбільш сильно змінили світ, мені зазвичай відповідають, що це комп'ютер, інтернет і лазер. Всі ці технічні нововведення з'явилися раптово, непередбачувано, не були оцінені по достоїнству в момент відкриття, і, навіть коли їх почали використовувати, ставлення до них ще довго залишалося скептичним. Це були прориви в науці. Це були Чорні лебеді.
  68. Чим менше поняття має людина про некеровану випадковість, що породжує Чорних лебедів, тим більше вона переконана в оптимальності ходу еволюції. Але всі ці теорії не враховують прихованих свідчень. Еволюція – це серія проб, одні з яких вдалі, інші ні. Нам відомі тільки вдалі.
  69. Моя "підідея" полягає в тому, що ми приймаємо рішення в сліпу, адже альтернативи приховані від нас пеленою туману. Ми бачимо очевидні та зримі наслідки, а не ті, що невидимі та не такі очевидні. Проте ці невидимі наслідки іноді - та що там, майже завжди - набагато важливіші.
  70. Суспільство не розвивається за рахунок консенсусу, голосування, більшості, комітетів, багатослівних зібрань, наукових конференцій, чаю та бутербродів з огірком або опитувань: достатньо невеликої кількості людей, щоб стрілка компаса змістилась непропорційно сильно. Достатньо, щоб виникло асиметричне правило - і хтось поставив душу на кон. Між тим асиметрія є повсюду.
  71. Ви вільні користуватися вашою свободою віросповідання до тих пір, поки дозволяєте мені користуватися моєю; у вас є право сперечатися зі мною до тих пір, поки у мене є право сперечатися з вами.
  72. Ви можете не знати, що собою представляє той чи інший чоловік, доки він не стане перед вибором, що стосується скоєння аморального вчинку, порушення етичного кодексу.
  73. Для тих, хто пророкує майбутнє, ми завжди - лохи.
  74. Удальцов, які бездумно ваяють прогнози, - хоч пруд пруди. Спитайте їх, навіщо вони прогнозують, і почуєте: "Нам же за це платять".
  75. Ми плануємо ще гірше, ніж росіяни в Радянському Союзі, а все завдяки потужним комп'ютерним програмам, що потрапили до рук тих, хто не здатен використовувати свої знання.
  76. Опаздувати на поїзд прикро, тільки якщо біжиш за ним! Точно також не добиватися такого успіху, якого очікують від тебе інші, прикро, тільки якщо ти сам до нього прагнеш.
  77. Ми легко забуваємо, що життя сама по собі - це дивовижне везіння, рідкісна подія, випадкова подія гігантського масштабу.
  78. Наш мозок налаштований в основному на швидке позбавлення від неприємностей і продовження роду, а не на розуміння пристрою світу.
  79. Неважливо, як часто хтось досягає успіху, якщо для нього занадто важко пережити невдачу.
  80. Почувши, як "уявний" економіст вимовляє слова "рівновага" і "нормальний розподіл", не сперечайтеся з ним; просто не звертайте уваги - або спробуйте сунути йому за комір щура.
  81. Найбільш об'ємна кора головного мозку у людини (за нею йдуть банківські службовці, дельфіни та наші родичі мавпи)
  82. Досвід показує, що ми думаємо не так багато, як нам здається, - звичайно, окрім випадків, коли ми саме про це й розмірковуємо.
  83. Нездатність прогнозувати аномалії веде до нездатності прогнозувати хід історії, якщо врахувати частку аномалій в динаміці подій.
  84. Проблема більшості людей в тому, що вони думають в статиці, а не в динаміці.
  85. Як чудово стати мудрим, не ставши нудним; як сумно бути нудним, не будучи мудрим.
  86. Те, що вони називають "ризиком", я називаю "можливістю", але те, що вони називають можливістю з "низьким ризиком", я називаю проблемою лоха.
  87. Чотири найвпливовіші діячі сучасності: Дарвін, Маркс, Фрейд та плодовитий Ейнштейн. Усі вони були дослідниками, а не академічними вченими. Завжди було нелегко створювати оригінальні (і нетлінні) праці в рамках будь-яких організацій.
  88. Ідеальний лох розуміє, що свині можуть безглуздо пялитися на жемчуг, але не усвідомлює, що сам перебуває в аналогічній ситуації.
  89. Ігри були створені для того, щоб створити у не-героїв ілюзію перемоги. У реальному житті ви не знаєте, хто насправді переміг або програв (або дізнаєтеся це занадто пізно), однак ви можете визначити, хто герой, а хто – ні.
  90. Нравственна людина приводить свою професію у відповідність зі своїми переконаннями, а не навпаки. Але з часів Середньовіччя такі люди зустрічаються все рідше і рідше.
  91. "Багатство" - термін безглуздий, без абсолютного і жорсткого критерію його вимірювання; краще використовувати різницеву величину "небагатство": це різниця між тим, що ви маєте і що ви хотіли б мати (в даний момент часу).
  92. Характерна риса невдахи - скаржитися на загальноприйняті умови, на недосконалість людини, на всілякі протиріччя та ірраціональність - замість того, щоб використовувати їх для власного задоволення та вигоди.
  93. Складна система відрізняється наступним: між її елементами існує сильна взаємозалежність - і тимчасова (змінна залежить від своїх минулих трансформацій), і горизонтальна (змінні залежать одна від одної), і діагональна (змінна А залежить від минулого змінної В). Ця взаємозалежність обплутує всі механізми системи з'єднувальними петлями зворотного зв'язку, які й викликають появу "товстих хвостів".
  94. Саме слово "війна" безглуздо: необхідно оцінити шкоду, а типової шкоди не буває. Багато хто пророкував, що розразиться Перша світова, але ніхто не передбачив її масштабів. Ось одна з причин, чому не працюють економічні науки: література практично не помічає цієї проблеми.
  95. Ми або сліпі, або неосвічені, або і те й інше разом. Адже цілком очевидно, що геометрія природи - не евклідова, але ніхто, майже ніхто, цього не бачить. Подібна (фізична) сліпота рівносильна ігровій помилці, що змушує нас думати, що казино - це втілення випадковості.
  96. Я назавжди запам'ятав директиву свого батька - "in medio stat virtus", "доблесть - у міру". Так, довгий час це був ідеалом; посередність у цьому сенсі навіть вважалася золотою серединою. Всеосяжна посередність.
  97. Інженери винаходять технологічні новинки, тому що їм подобається сам процес винаходу, а зовсім не для пізнання таємниць природи. Виходить так, що тільки деякі з цих винаходів відкривають перед нами нові перспективи.
  98. Ще в бутність квант-інженером я переконався рівно в тому ж: іноземний учений з гортанним акцентом, який ночами сидить за комп'ютером, проводячи складні розрахунки, не частіше потрапляє в точку, ніж таксист з його найпростішими мислительними прийомами.
  99. Читач не віддасть 26 доларів 95 центів за історію провалу, хоч би як ми намагалися його переконати, що він витягне з неї більше уроків, ніж з історії зльоту. Сама ідея біографії ґрунтується на припущенні, що існують причинно-наслідкові зв'язки між певними властивостями особистості та успіхом.


Рекомендовані теми