Класифікація тільта. Джаред Тендлер

6 хвилин

У тільта є кілька визначень. Перше - старе, воно з'явилося ще задовго до того, як я потрапив у світ покера. Тільтом раніше називалося все, що служило причиною субоптимальної гри. Тобто будь-яке явище, через яке ви не могли показати свою кращу гру. З розвитком покера тільту дали нові визначення, але я помітив, що більш ніж вісімдесят відсотків з них так чи інакше пов'язані з гнівом та прийняттям неправильних рішень. Так що для мене тільт - це просто синонім гніву. Багато покеристів все-таки нахиляються до того, що тільт - це те, що заважає оптимальній грі, але мені таке визначення здається занадто узагальненим. Що, якщо ви п'яні? Або втомлені? Або хвилюєтесь? В кожному випадку потрібне своє рішення. Гнів - це, безумовно, найпоширеніша причина тільта в покері. У трейдингу ж це - жадібність та страх. І в меншій мірі - втрата дисципліни. Зазвичай всі це і перераховують трейдери, описуючи свої проблеми. Звичайно, як правило, в їх основі ховається щось більше.


Типи тільта:


Тільт чорної полоси


Це коли програші йдуть один за одним протягом декількох днів, а іноді навіть тижнів або місяців, і починаєш поступово виходити з розуму.


Щоб впоратися з цим, потрібно усвідомити, що емоції мають властивість накопичуватися та аккумулюватися. Мозок вміє «перетравлювати» емоції. Буває, трапляється поганий день, але на наступне ранок ви прокидаєтеся вже ні про що не думаючи, нічого не турбує, все в порядку. Куди поділася негативна емоція? Мозок «перетравив» її! Але може трапитися, що негативна емоція виявляється занадто сильною, при її «перетравлюванні» порушується сон, і ви прокидаєтеся з «емоційним похміллям». І коли сідаєте за термінал або покерний стіл, вже не можна сказати, що ваш розум чистий. Ось тут починається тільт. У такому стані потрібно буде гораздо менше подразників, щоб гнів вирушив назовні і став причиною помилки.


Аккумулювання негативних емоцій - це дуже, дуже важлива тема!


Найпростіший спосіб запобігти йому - почати вести щоденник. Головна мета при цьому - витягти цю емоцію із свого підсвідомого. Можна, звичайно, замість цього випити пару банок пива, полегшиться, але звільнить вас це від цієї негативної емоції? Ймовірно, ні. Ділитися своїми проблемами з іншими людьми - також непоганий варіант, але не такий ефективний. Зберігати в собі - не кращий хід. Виплескиваючи все на папір, ви мовляв ведете звітність своїм емоційним реакціям. Це корисно, тому що якщо через день або два вас щось раптом серйозно виведе з себе, то ви зможете повернутися до своїх записів і знайти причину. Може, частково це через довготривалу чергу невдач, може, через щось інше. Але як мінімум, коли ви виплескаєте емоції на папір, ви знижуєте їх аккумуляцію, і рано чи пізно це дозволить вам перезавантажити систему.


Тільт ненависті до поразок


Оглядаючись назад, варто було назвати його «конкурентний тільт». Що трейдерам, що гравцям доводиться стикатися з програшами. Особливо схильні до цього типу тільта колишні спортсмени. Раніше програш для них означав катастрофу, вони прагнули стати найкращими. А тут раптом вони починають займатися справою, в якій періодичні програші - просто необхідна частина процесу. Тут потрібно встановити пріоритети, в чому саме ви конкуруєте. Перегляньте саму концепцію гри та внесіть поправки. Відмовтеся від боротьби за те, щоб бути правим і найкращим у кожній угоді, і боріться, наприклад, за те, щоб досягти якоїсь своєї цілі, боріться за стан впевненості в собі, за гарне самопочуття. Краще усвідомивши природу конкуренції, ви зможете згладити ті кути, які викликали проблеми.



Тільт несправедливості


Автор пояснює, що це таке, на прикладі Дасти Шмідта, гравця в покер і колишнього професійного гольфіста.


Він просто не міг впоратися з невдачами. У гольфі, звичайно, удача - теж важливий фактор, що впливає на гру набагато більше, ніж здається багатьом гравцям. Трапляються погані приземлення м'яча, застрягання його в банці, пориви вітру. Або відмінний перший удар призводить до потрапляння в дерн або в слід від гольфкара.


Неприємності трапляються. Але в покері вони - невід'ємна частина самої гри, і Дасти впорався з цим дуже погано. Нам довелося дуже серйозно попрацювати. Дасти - людина, яка намагається опиратися в усьому на логіку. Це спрощувало нам роботу. Я давав йому інструкції, які базувалися на строгій логіці. Іноді вони могли здаватися занадто простими, але це не означало, що було легко їх дотримуватися.


Була одна історія, я якраз зовсім працював над вивченням покера. Я запитав його: «Ти ж розумієш, що дисперсія в покері - це нормально? Тоді чому ти продовжуєш виходити з себе через неї? Ведь це все одно, що почути, що за прогнозом сьогодні в восьмидесяти відсотках випадків ймовірність дощу, а потім закотити істерику, коли раптом почне капати. Приблизно це з тобою і відбувається».


Звісно, аналогія була не ідеальною, але йому вона допомогла. Він усвідомив, що так, його дратує, що він не має стопроцентного контролю над тим, що відбувається, і гра раз за разом нагадує йому про це. Ми почали працювати над тим, щоб дивитися на покер як на бізнес, адже витрати в бізнесі неизбежні. Тут все справа в сприйнятті. Хороші гравці в покер мають можливість заробляти дуже гарні гроші саме тому, що погані гравці не вважають себе поганими. Так що, по суті, в покері ви робите ставки, опираючись не на реальні навички опонентів, а на їх сприйняття своїх навичок. Інакше покер просто перетворився б на щось на зразок шахів, зі своїм загальним рейтингом. Знаєте, в шахах якщо різниця в рейтингу у двох гравців невелика, то в партії може виграти той, хто слабший. Але якщо у мене рейтинг 2000, а у вас 100 або 500, то ви не зможете виграти у мене ні в яких обставинах. У покері ж навіть у тих гравців, які зовсім не знають правил, є шанс виграти у найкращих гравців у світі, у Філа Айві, наприклад! На короткій дистанції, звичайно.


Тільт високомір'я


Великий плюс трейдингу у тому, що ти не бачиш своїх суперників. Хоча є і рідкі винятки, наприклад, великі торговці опціонами. Але, як правило, трейдери грають не проти когось конкретного, а проти безликої ринкової сили. У цьому випадку ти не бачиш, наскільки твої опоненти дурні. Я це називаю «тільт високомір'я».


Тільт помсти


Дуже цікавий. Приклад з покера - якийсь конкретний гравець продовжує вигравати від вас раз за разом. Або вчиняє дії, які вас роздратовують, а потім перемагає. Це дійде до того, що сам звук імені цього опонента виводить вас з себе. Як я вже говорив, трейдинг - заняття більш безособливе, ніж покер, але трейдинг з мести точно існує! Це відоме бажання відіграти від ринку, потрапивши в просад


Тільт відчаю


Він пов'язаний в першу чергу з азартом. Для деяких важливо це уточнення. Спочатку поясню сам тип тільта. Він виникає, коли ви настільки відчаєтеся через чергу невдач, що готові на все. Збільшити обсяг, входити, де не варто, торгувати інструментами, в яких ви нічого не розумієте. Трейдинг перетворюється в азартну гру. Це відчайдушне бажання перемогти затемнює всю логіку, і ви можете зробити справи, в яких пізніше будете каятися. Коли ці збитки пов'язані з особливостями торгівлі, ви миритеся з цими примусовими збитками, справляєтесь з бажанням вчинити дурощі. Але вони можуть бути пов'язані із азартністю. Якщо у вас з нею проблеми, то ви починаєте ставити на карту свої збереження, гроші, позичені від друзів, і життя котиться під крутим кутом. Тут вам треба подивитися в дзеркало й серйозно запитати себе, хто ви, кваліфікований трейдер чи просто азартний дурень? На щастя, у більшості моїх клієнтів проблема полягала саме в методиці торгівлі. Тих, у кого були проблеми з азартністю, я перенаправляв до інших психологів, це не моє фахове зацікавлення.

Рекомендовані теми