Проблема адаптації до мінливих ринків

3 хвилин

Стаціонарний часовий ряд - це набір даних, отриманих в результаті одного базового процесу. Простим прикладом стаціонарного часового ряду може бути випадання значень при киданні гральних кісток. Будь-який кидок не передбачуваний, але розподіл значень у часі буде стабільним. Припустимо, однак, що ми використовуємо кістки певної ваги, а потім міняємо кістки на інші через випадкові проміжки часу.


Тепер кожен кидок не буде передбачуваним, і розподіл значень також буде випадковим. Розподіл більше не буде стаціонарним, оскільки він формується в результаті безлічі процесів (кидання різних гральних кісток). Фондовий ринок, та й фінансові ринки загалом – не дають стаціонарних тимчасових рядів. Це було очевидно на останніх ринках.


Якщо ми порівняємо ринок за останні пару місяців із ринком, скажімо, за ті самі місяці 2019 року, ми побачимо зовсім різні моделі тренду/зміни цін та волатильності. Кореляції між акціями та секторами також змінюються від періоду до періоду. Це означає, що ринки постійно змінюються. Це не повинно дивувати. Просте спостереження за змінами обсягів, у різні періоди ринку, каже нам у тому, що учасники ринку непостійні.


Динаміка змін природи ринків має кілька важливих наслідків:


  1. Простий пошук закономірностей у різні історичні періоди може дати слабкі результати. Аналогічно, торгівля на волатильних ведмежих ринках тими ж методами та "установками", які використовувалися на діапазонних ринках, або бичачих ринках, з низькою волатильністю, навряд чи буде корисною. Більш розумним процесом буде визначення кількох ключових змінних режиму, вивчення ринків у цих режимах та виявлення торгових моделей, притаманних конкретних ринкових умов. Дуже простою аналогією може бути футбольна команда, якій доводиться грати з різними суперниками та грати в абсолютно різних умовах поля та погоди. Успішна команда адаптуватиметься до кожного набору причин за допомогою унікальних ігрових стратегій. Успішна команда не буде використовувати одну і ту ж стратегію для всіх суперників та умов поля.
  2. Психологічні зриви часто свідчать про неналаштований торговий процес. Звично чути від тренерів і гуру, що трейдинг – це ментальна гра, і що правильне мислення забезпечить стабільні та прибуткові результати.Однак, розуміючи перший пункт вище, стає зрозумілим, що твердження про те, що погана торгівля є результатом поганої психології, є, в кращому випадку, обмеженою точкою зору. Зазвичай відбувається так: ми обираємо набір торгових практик і стратегій, адаптованих до певного середовища, а потім виявляємо, що це середовище змінюється. Коли торгові стратегії, які раніше працювали, перестають приносити постійний прибуток, ми відчуваємо розчарування, страх тощо.Проблема не в емоціях, пов'язаних з трейдингом, а в наслідках більш фундаментальної проблеми – нездатності ідентифікувати та адаптуватися до змінених умов ринку.Відомо, що успішні трейдери дотримуються дисциплінованого "процесу".


Якби трейдинг був схожий на машинне виробництво віджетів, це був би єдиний фактор, необхідний для трейдерів. Однак, в умовах постійно мінливого середовища, успішний торговий процес повинен включати оцінку поточних умов та набору можливостей, характерних для цього середовища.Успішний трейдер набагато більше схожий на підприємця, ніж на виробника з автоматизованим алгоритмом. Виявлення та адаптація до мінливих ринків є ключовим фактором успіху. Мінлива природа ринків впливає як на активних трейдерів, так і на інвесторів.


Ринки поводяться по-різному в різний час доби, адже ми бачимо різну активність/участь та різні події/каталізатори в різний час доби та в різних часових поясах.Точно так само, чи стали б ми інвестувати в ринки 1970-х років так, як ми інвестуємо зараз? І чи може бути так, що деякі періоди ринку просто не придатні для торгівлі, якщо вони змінюються швидше, ніж ми можемо адаптувати свої стратегії?Важливим джерелом проблем психології трейдингу є утримання позицій у нестаціонарні періоди ринку. Ключем до успішної торгівлі є знання того, коли потрібно залишатися, а коли – виходити.

Рекомендовані теми