Якби мені довелося знову стати трейдером від Cryptomannn

Підійшла і моя черга написати кілька слів про ключові підсумки, які охопили майже 6 років. Хоч би як голосно не звучала ця цифра — повірте, вона ще далека навіть від середини шляху, тому наступне сказане не повинно сприйматися як єдина істина або фінальний висновок. Думаю, нікому не цікаві скиглі про те, як починався шлях трейдера та інші клікбейтні фрази. Давайте розглянемо ключові пункти і детально розкриємо кожен з них.

4 хвилин

Loss


Перша зупинка, яка зайняла велику кількість часу для усвідомлення — це природа збитку і його сприйняття. Найбільш вдало можна провести аналогію за допомогою класичних 5 стадій емоційного реагування. Перша стадія "заперечення" завдавала найбільшої шкоди, щоразу вона сильно віддаляла від прогресу. Крім того, кожен збиток завдавав ще більшого тиску у зв'язку з его. Коріння від самого початку пускають — некоректне розуміння і візуалізація концепту трейдингу. На поточний момент, кожен другий вже скаже, що 80% займає психологія і тонни матеріалів, досліджень і просто долучних тредів на цю тему, але в період мого старту, загальне позиціонування трейдингу, як професії, було на 10 рівнів нижче.


Збитки сприймаються, як виклик, і приймаючи його щоразу, наступаєш на ті самі граблі, бо акцент не на причині збитків, а лише на їхній наявності та бажанні якнайшвидше їх позбутися, не заглиблюючись у подробиці.


Loss — поняття, яке за замовчуванням включено в трейдинг. Перше, чому варто приділяти свою увагу — правильне інтерпретування, особисто для себе, збитків, які ви отримуєте, бо це найкорисніше навчання з усіх наявних, звісно ж, якщо вмієте примітивно аналізувати причину і наслідок. Loss — найпростіший індикатор проблеми, збою стратегії, некоректного психологічного, фізичного стану, або відсутності розуміння того, що відбувається загалом. У поточному контексті термін loss вважається в хронічній перспективі.


  1. Кожен збиток унікальний і корисніший за профіт у кратну кількість разів;
  2. Кожен проаналізований збиток — найкраще вкладення у свою дистанцію;
  3. Кожен збиток повинен мати класифікацію — погрішність стратегії або помилка трейдера;
  4. Кожен збиток повинен бути гідним. Маю на увазі відсутність жалю за його отримання. Перед відкриттям позиції завжди варто перепитати самого себе:


  • У разі невдачі — чи не буде цей стоп у списку непотрібних угод, чи не буду я шкодувати, коли він спрацює?


Якщо ви переживаєте за спрацьовування стопа — найімовірніше, ваша угода не підходить під усі критерії відкриття, або ви перебуваєте на стадії відсутності торговельної стратегії, внаслідок невизначеності, а отже, невпевненості в завтрашньому дні.


Не пам'ятаю, хто сказав, здається Сталін: "хочеш зробити людину щасливою забери у неї все, а потім віддай хоча б половину." Мабуть — це найкращий девіз трейдингу. Відсилку хочеться зробити до процесу підбору депозиту, тому що перша оцінка, зазвичай, походить з потенційного профіту, який потрібен, або планується, як мета. Жодного разу, до сих пір, не чув хід думок людини, де підбір депозиту здійснювався спершу від збитку, який людина готова понести. Всі готові заробляти багато, але близько 90% людей не готові до втрат, які можуть отримати. Свого часу і я попався на пастку, яка зіграла зі мною злий жарт.


Перші півроку, для мене особисто, збитки несли руйнівний характер, оскільки у зв'язку з відсутністю алгоритму роботи з ними, вони всі приписувалися на особистий рахунок і шукали пояснення у звичайних людських якостях, що сильно демотивувало. Найстрашніші помилки, з якими я покінчив, і сума яких склала понад 100к:


  • x2 ризик після збитку;
  • стадія емоційного вигорання з девізом — буде, що буде;
  • відкриття позиції після двох збитків поспіль, протягом дня, межа з тільтом;
  • торгівля в нетверезому стані;
  • торгівля від нудьги;
  • використання трейдингу, як місця для емоційного розвантаження.



Спосіб життя


Однозначно, це комплексне поняття, яке охоплює сотні дрібних частин. Чомусь у багатьох книгах ця тема абсолютно не розкривається, і на початку шляху упускається важлива складова трейдингу. Одна з переваг трейдингу у вигляді віддаленого, незалежного і дуже мобільного заняття, на перших порах, дала старт ненормованому способу життя, який почав пускати коріння і потихеньку руйнував усі аспекти. Сон, некоректне харчування, алкоголь за бажанням, відсутність графіка роботи та її дозування почали потихеньку призводити до слабкої психіки, яка, своєю чергою, почала запускати фізичні процеси з руйнування здоров'я.


Чому так відбувається? Поки молодий, здається, що все байдуже, й організм може все подужати, але той вплив, який кортизол чинить на організм, має дуже серйозні ефекти, починаючи від порушення обміну речовин до втрати концентрації, пам'яті, переїдання, зловживання алкоголем, серцево-судинних захворювань. Він також відповідає за регуляцію імунітету і за великих кількостей пригнічує функцію захисту, звідки беруться регулярні застуди та захворювання.


Тому, виходячи з дуже неприємного досвіду і озираючись назад, хотілося б мати підказку або людину з дуже насиченим досвідом, щоб спершу розкрити підводні камені, а тільки потім переходити до занурення. Голодні очі спочатку допомагали тривалий час залишатися на плаву завдяки ідеї, бажанню та мотивації, але як і скрізь, з часом настає зворотний ефект із ще більшою силою.


З тих наслідків, які я досі відчуваю в житті:


  1. Проблеми з вагою. Сильно посилює апетит і уповільнює метаболізм.
  2. Регулярні хвороби.
  3. Вада серця, на яку наклалося додаткове навантаження.
  4. Хронічна дратівливість.


Не варто підлаштовувати життя під трейдинг, а навпаки адаптувати його до свого способу життя, і бажано нормованого. Цей зворотний бік майже ніде не розкривається, начебто я один з цим зіткнувся, або багато хто навколо ніколи по-справжньому не занурювався з головою у своє заняття. Порада всім: здоров'я єдине, що впливає на вашу дистанцію, більше нічого. Немає навички, яку не можна освоїти, але дуже легко зробити, щоб ваші навички не змогли розкритися.



Рекомендовані теми