6 поширених помилок у торгівлі на спотовому ринку

Основні помилки під час роботи на спотовому ринку. Конспект стріму від Cryptomannn.

7 хвилин

1. Недбале управління капіталом.


У моєму випадку, через те, що все життя від самого початку було побудоване від доходу на ф'ючерсному ринку, будь-які спотові позиції я використовував для збільшення капіталу і не виводив коштів. Відповідно, якщо ти цього доходу не бачиш тривалий проміжок часу, то це сильно знижує його цінність.


  • Порівняльна характеристика з попередніми циклами, які показали, як легке управління капіталом може приносити шалені профіти.


У кожному циклі є абсолютно різний контекст. Зараз потрібно розуміти, що якщо раніше крипто був напрямок у секторі економіки, який сам по собі, то тепер крипто – це такий самий учасник усього, тому що дуже висока кореляція йде з усіма економічними факторами, фондовим ринком і тд. Відповідно контекст наступного кожного циклу буде змінюватися.


Якщо раніше крипто це були локальні наративи, то зараз технології, які можуть поліпшити екосистему, вирішувати якусь проблему тощо.


  • Протяжність утримання позиції.


Протяжність утримання позиції іноді змиває ризики, які ця позиція може нести, як психологічно, так і фактично. Людина не відчуває ту суму, яку втратила через те, що вона покривається великим проміжком часу і в рамках портфеля вона може в принципі навіть не бачити. Але якщо ми перейдемо в суху статистику на дистанції, то кожна така позиція буде відображена, оскільки вона не дозволила вам дозаробити в якомусь проміжку часу. Ці кошти могли бути використані в інших напрямках, позиціях, інвестиціях.


Перше на що варто акцентувати увагу при відкритті позиції – це часові проміжки, які ви готові будете висиджувати, і паралельно з цим часом у вас має бути певний ризик, який ви готові понести.


  • Самообман через довгострокову інвестицію.


Не має значення якість покупки, тобто час і місце покупки, причина покупки, головне, що ви купуєте начебто непоганий проєкт, начебто якусь технологію. В принципі це все не так важливо, тому що це довгострокова інвестиція і дистанція, за яку все окупиться – це одна з пасток.


2. Відсутність аналізу на макрорівні.


  • Очікування від ринку, або конкретного проєкту, без синхронізації контексту з часовими показниками.


Зацикленість на якихось певних проєктах, наративах або секторах, які спонукають більше акцентувати на них увагу або спонукають до покупки з якихось причин. Вони створюють неправильні очікування від ринку, бо є відчуття, що проєкт якщо дуже хороший, на слуху, то в принципі неважливо, що там зараз стадія депресії, що ринок перебуває у ведмежій стадії, адже якщо проєкт хороший, він показуватиме результат.


  • Відсутність аналізу сектора або врахування наративного руху, який супроводжується ЗМІ, а не фундаментальними показниками.


Майже всі булл рани, які були, всі народжували якісь проєкти. Ці проєкти приходили з революцією на ринок, багато з яких не вирішували жодних проблем, а просто продавали ідею. Усі купували майбутнє, як було з NFT і метавсесвітом.


Зазвичай найвдаліші проєкти розв'язують якусь проблему в суспільстві в якомусь секторі, не просто ідея, а роадмап – алгоритм дій, який сприяє її розв'язанню.


Якщо ми говоримо про наративи, то потрібно розуміти, що в кожного наративу є свій часовий період, і якщо зростає попит не за рахунок фундаменталу, то, найімовірніше, цей наратив буде дуже коротким.


Хороший приклад AI сектор – місяць-півтора. Булл ран почався, коли новини були про купівлю майкрософта Chat GPT, обговорення угоди. Місяць минув – наратив закінчився.


  • Відсутність аналізу супутніх факторів, які показують становище криптосфери загалом.


Мається на увазі оцінка та облік загальної капіталізації маркету, капіталізація BTC, аналіз капіталізації всього ринку альткоїнів, домінація ETH/BTC, золото.


Є низка факторів, які загалом можуть сформувати те, що зараз відбувається в принципі.


Якщо аналізувати тільки графіки проєктів, які ви купуєте, то ймовірність того, що ви будете дивитися на ситуацію тверезо – дуже низька. Тому, потрібно знайти якомога більше інструментів супутніх, які зможуть показати наскільки ви були праві чи неправі.


3. Купівля по низьким цінам, тому що здається, що вони низькі.


  • -70% від максимуму не означає, що не може бути -70% від поточних цін.


Потрібно розуміти, що на яких би позначках ви не придбали актив, залишається ймовірність корекції 100%, від вашої покупки до нуля.


  • Емоційна прив'язка до проєкту, сектору.


Найчастіше присутня, коли людина колись заробила на цьому проєкті велику суму.


  • Оцінка потенційного профіту.


Частково це стосується всього ринку, не тільки спотових позицій. У такому разі перше, що оцінює людина під час відкриття позиції, – профіт, а після вже починає підбирати ризики і так далі. Все починається зі зворотного боку — це абсолютно провальна стратегія.


4. Ігнорування закономірностей розвитку циклу.


  • Підміна свідомості через інформаційні ресурси.


Цикл розвивається на будь-якому ринку, за однаковою схемою, тому що на кожному ринку беруть участь люди, і на кожному ринку люди ухвалюють рішення, і, в принципі, хоч би скільки років минуло, люди так глобально не змінюються, і мислення залишається таким самим.


  • Заперечення настільки негативного сценарію.


Стадія неприйняття, коли негативний сценарій у голові є, але людина не може повірити, що це станеться. Ви маєте розуміти, що в житті може статися все, що завгодно, і навіть те, що не вкладатиметься в голові. Тому негативні сценарії це перше, що ви маєте обговорювати.


Точно так само, коли ви сідаєте за стіл переговорів підписувати якісь партнерські угоди, меморандум тощо. Багато хто одразу обговорює, як будуть ділити профіт, але, окей, у партнерство зайти не важко, в принципі. А як розійтися? Як цей негативний сценарій оцінити? Це ж теж має все бути регламентовано. Тому будь-яке партнерство потрібно завжди починати з негативних сторін, а якщо вже вийшло, то там не так важко буде розібратися, що і як ділити.


5. Відсутність суворої системи управління позиціями.


  • Відсутність плеча емоційно знижує ризик у моменті.


Відсутність плеча впливає на те, що хватка втрачається, немає такої напруженості, концентрації. Немає переживання за те, що може статися щось незворотне. Це дає спокій. Ти розумієш, що якщо якась помилка сталася, то цю помилку вирішить час. "Не через рік, так через два я вийду і заберу свої гроші." – це теж помилка, якщо ви одразу цього не планували робити. 


Іноді спот грає такий злий жарт, що начебто він і безпечніший, якщо ви керуєтеся правильними відсотковими розподілами і дотримуєтесь певної стратегії, але іноді відсутність ось цього тиску ризику і переживань зводить до того, що людина на споті заходить у більш ризикову стратегію, ніж вона використовує на ф'ючерсах. Коли спот має хеджувати ф'ючерси, то він додає лише посиленого ризику, загалом вашого капіталу, який перебуває в роботі.


  • Прив'язка до проєкту.


Скрізь грає цей фактор, вже не раз згадується, але цей пункт змушує інколи не зафіксувати позицію, не зрізати частково, не перевернутися за нею в шорт, неправильно оформити її менеджмент, десь прибрати стоп і так далі.


  • Відсутність системи хеджування.


У своїх торгах мене це аргументується з дуже тупої причини, яка мене в принципі вже дратує і викликає якісь напади депресії через те, що я не відкриваю позицій у шорт. Це не дуже добре бути прив'язаним до якогось одного напрямку. Я в принципі всі корекції точно так само бачу і розумію, але просто не відкриваю позиції. 



6. Розпилення уваги.


  • Надлишок інформації.


Я не знаю, скільки з вас сидить у Twitter, але це таке саме сміттєзвалище, як і будь-яка інша соцмережа, тому що надлишок контенту не налаштований на подання якісної інформації, він налаштований на вірус, репостинг, клікбейт, шерінг, те, що збильшує охоплення, набір статистики і т.д.


  • Псевдо-технології.


Це те, про що вже йшлося – проєкти, які продають майбутнє, і ти вже тверезо не можеш оцінити ситуацію у світі й зрозуміти, що корисно, що потрібно.


  • Сегментація активів за значущістю для ринку.


Це те, з чим ми зараз працюємо. За останні два-три роки з'явилися великі екосистеми, на тлі яких побудовані екосистеми блокчейнів, нові проєкти, нові технології, від деяких уже залежить офлайн-бізнес, деякі впливають сильно на онлайн-систему.


Як приклад, технології Web3, там перехід на абсолютно новий рівень інтернету – кастомізація, персоналізація, стовідсотковий захист – це все, скажімо так, абстрактні технології, які, в принципі, ніхто до кінця і не розуміє. Тому значущість я б точно так само розвивав, як і працював із нею. Не тільки з цифрами, а й з технологіями, з якими ви збираєтеся купувати або інвестувати.


Дивитися повне відео.

Рекомендовані теми