Що таке стратегія Smart Money Concept (SMC)

Ви напевно не раз стикалися з цим поняттям, тому що воно набуває все більшої й більшої популярності. Однак не все, що більшість називає і має на увазі під цією концепцією, має до неї відношення і здорову логіку в цілому. Пропонуємо ознайомиться з концепцією Smart Money докладніше в цій статті.

9 хвилин

Парадигма ринкової ефективності.


За даними щотижневих звітів (COT), які надаються всіма великими ринковими гравцями щовівторка, учасників ринку умовно можна розділити на 3 категорії:


  • Дрібні спекулянти або Рітейл трейдери (ще називають Stupid Money (дурні гроші), спекулятивні/неосвічені гроші) — займають більшу кількість на ринку.
  • Великі спекулянти це хедж-фонди та професійні трейдери, які мають великі позиції.
  • Комерційні спекулянти це центральні банки, (Smart Money розумні гроші) — учасники, яких менша кількість, але вони мають найбільший вплив.


Згідно з парадигмою ринкової ефективності ICT, домінуючий бік будь-якого ринку займають не Smart Money, а необізнані ритейл-трейдери або великі фонди, які спекулюють коштами.
Що це означає?


Незважаючи на свою чисельність, необізнані гроші не є двигуном ціни, як вони звикли в це вірити, це комерційні спекулянти, в чиїх силах вирішувати, коли і куди піде ціна.


Як ми знаємо, якщо на ринку хтось виграє, значить є той, хто програв.


Статистика не на боці ритейл трейдерів. Розумні гроші використовують ліквідність ритейлу і великих спекулянтів для спонсорування своїх позицій, як саме, поговоримо в наступному пункті.


Якщо підсумувати, Smart Money (SM) — це центральні банки, у чиєму розпорядженні достатня кількість капіталу для створення маніпуляцій і руху ціни на ринку.


Smart Money → driver.

Large and Small Speculators → liquidity.У чому суть концепції та яке завдання SM трейдера?


Різниця між класичним аналізом і алгоритмічним рухом ціни.


Класичний аналіз це, мабуть, те, з чого починала знайомство з ринком більшість.


Підтримка і опір, трендові, індикатори, фігури класичного аналізу… навіть якщо це і працювало якийсь проміжок часу у вашій торгівлі, в довгостроковій перспективі, їхнє використання, без розуміння контексту руху ціни, не принесе хороших результатів.


Чому?


1. Немає чіткого розуміння скасування торгової ідеї.


Ви не можете передбачити, скільки разів ціна тестуватиме рівень і коли це був помилковий пробій, а коли істинний. Це відомо тільки постфактум.


2. Ці рівні досить умовні.


Не можна відразу визначити діапазон, в якому ходитиме ціна, їх постійно потрібно переміщати і коригувати в міру надходження даних на графік.


3. Рівні SL і TP позбавлені логічного обґрунтування.


Попри це, простота цих інструментів і легкий доступ до великої кількості матеріалів про них, є привабливим для переважної кількості трейдерів. А більшість, як ми знаємо, — програє.


Комерційні спекулянти працюють згідно з алгоритмом, логіка якого полягає у використанні слабкостей людської природи, для забезпечення ліквідності для своїх позицій.


Вони формують пули ліквідності (місця, в яких буде велике скупчення стоп-ордерів рітейл-трейдерів), після чого роблять маніпуляцію, зібравши цю ліквідність (активувавши стопи рітейлу) і тим самим спонсоруючи рух у протилежний бік.


Завдання Smart Money трейдера — зрозуміти, в якому напрямку SM рухатимуть ціну і працювати в цьому напрямку, враховуючи при цьому логіку рітейлу.


Запитаєте, як зрозуміти, в якому напрямку SM рухатимуть ціну?


Першорядне джерело інформації SM трейдера — це ціна, на її основі можна визначити напрямок подальшого руху, тому всі технічні інструменти SMC ґрунтуються на Price Action.


Більш докладно про технічні інструменти SM трейдера ми поговоримо в окремій статті.Як бачить графік трейдер класичного аналізу:Ціна зробила кілька торкань рівня підтримки, який на пробитті стає опором.Як бачить графік SM трейдер:


1. Формування ліквідності у вигляді рівних мінімумів:


2. Зняття ліквідності та реакція:


3. Відкриття позиції на продовження тренда.Хто стоїть за терміном і поширенням концепції?


Концепція стала популярною завдяки американському трейдеру, який став відомий як ICT (Inner Circle Trader).


Він стверджує, що основним в аналізі є:


1. Час


2. Ціна


Під часом маються на увазі торгові сесії — проміжок, коли відкриваються біржі й на ринок заходять великі гравці, що підвищує рівень волатильності та створює сприятливі умови для торгівлі.


ICT виключає використання будь-яких індикаторів для прогнозування рухів ціни, все, що потрібно знати для аналізу, знаходиться вже на графіку у вигляді цінового відображення.Чи перестане SMC працювати, якщо про неї вже багато хто знає?


Хоч би яка кількість людей володіла інформацією, SMC залишиться актуальною з огляду на те, що алгоритми засновані на поведінкових і психологічних патернах людей, які ніколи не змінюються. Ба більше, не варто недооцінювати рівень дезінформації та неправильної інтерпретації контексту і використання інструментів, який поширений в інтернет-просторі.


Недоліки та проблемні місця в SMC


Не потрібно також забувати, що цей підхід до аналізу ціни — не золотий грааль, і навіть ті трейдери, хто досконало вивчив цю концепцію, не можуть передбачити і монетизувати кожен рух на ринку.


Контекст.


Дивовижний факт, що 3 абсолютно різні людини мають 3 різні аналізи певного графіка, але можуть усі виявитися правими.


Контекст — це термін, у який кожен вкладає свою ідею. Як не важко здогадатися — це стає і найголовнішою вразливістю, тому що досить важко передати своє бачення, в будь-якому випадку якась частина зав’язана на інтуїтивному трейдингу (досвід пережитих ситуацій), і в інтуїтивному трейдингу працює фізична надивленість ока, де певні патерни можуть викликати тригери відкриття позиції.


Контекст — абстрактне поняття, що спричиняє найбільшу кількість проблем на старті, бо десятки ситуацій досить важко звести в комплексну картину. Природний процес, коли недосвідчені трейдери дивляться і намагаються детально перейняти метод торгівлі вже досвідчених, проте з часом кожен зрозуміє, що він виведе свій контекст, і на це вплине багато чинників: побут, фінанси, характер, психотип, друга робота і так далі.


Змінні.


Наявність невизначеної кількості змінних, які впливають на загальну оцінку графіка, може ускладнити процес прийняття рішень.


Залежно від стратегії — трейдер має низку зведених чинників, які є найбільш важливими для ухвалення рішення про відкриття позиції. Однак концентрація та врахування багатьох факторів і невміння їх фільтрації може негативно позначитися на торгівлі.


Такий трейдер виділятиме всі інструменти на графіку одночасно, чинників для ухвалення рішення буде або постійно не вистачати і трейдер перебуватиме в очікуванні ідеальної ситуації, що, своєю чергою, призведе до втрати хороших можливостей, або трейдер відкриватиме занадто багато позицій низької якості.


Теоретичний трейдинг.


Концепція естетична і багатьох приваблює відчуття важкого процесу, де купа термінів на графіку складаються в аналіз, що ще може принести профіт. Однак багато хто настільки захоплюється графічною частиною, що зовсім забуває про торги. Тонни красивих бектестів, конспектів… Але наявність скілу визначить тільки кількість реальних позицій, реальних збитків і їхній детальний аналіз.


Ілюзія великих %.


Популяризація в маси завжди відбувається через головний тригер — «Це дасть змогу заробляти більше». Позиції з високим RR і занадто дрібні періоди створюють ілюзію швидких і легких грошей, де в підсумку всі обпікаються. На перших порах ніхто однозначно не аналізує вторинні фактори, як-от ліквідність ринку, комісії за позиції, неможливість реалізувати якісно обсяг у деяких ситуаціях, і це знову улюблене слово — контекст. Прибутковість визначає тільки ризик система й управління позицією, а не вид аналізу.


Надлишок великої кількості інформації, яку не фільтрують.


Багато хто занурюється в інформаційну залежність з думками, що нові знання принесуть більше прибутку, проте біля витоків стоїть класичний Price Action, якому сотні років, він тільки отримав нову обкладинку, удосконалився шляхом вивчення алготрейдингу та його використання на майже всіх торгових парах, незалежно від ринку. Коли на ринку не вистачає загальної експертизи — підсунути щось нове досить просто, це ніщо інше, ніж маркетинговий прийом.


Висновок


Концепція Smart Money (SMC) є новим підходом до інвестування, який дає змогу інвесторам ухвалювати усвідомлені рішення на ринку. Вона ґрунтується на використанні даних та аналітичних інструментів для прогнозування руху ринку та прийняття раціональних рішень на основі цієї інформації. Це допомагає інвесторам уникнути частих помилок і мінімізувати ризики своїх інвестицій.


Однак, слід пам’ятати, що використання концепції Smart Money не є гарантією успіху на ринку. Це лише один із багатьох чинників, які слід враховувати під час ухвалення інвестиційних рішень. Крім того, використання аналітичних інструментів може бути складним для інвесторів-початківців, тому необхідно ретельно вивчати ринок та опановувати відповідні навички.


Дякую за увагу. Більшості знань ми всі завдячуємо ICT, його внесок залишиться назавжди в розвитку наступних поколінь, проте не робіть собі культів.


Рекомендовані теми