Інтуїтивний трейдинг

Дізнаєтесь, що таке інтуїція, її роль у торгівлі та як її розвивати.

4 хвилин

Говорячи про інтуїтивний трейдинг, насамперед треба чітко визначитися з термінами та поняттями.



Що ми розуміємо під інтуїтивним трейдингом?


Вікіпедія каже, що інтуїція — це здатність людини розуміти та проникати в сенс подій та ситуацій за допомогою одночасного несвідомого висновку: інсайту та осяяння. Інтуїція заснована на людській уяві, емпатії та попередньому досвіді. Іноді інтуїцію називають: чуттям чи проникливістю.


Ключовим, у наведеному вище визначенні я вибрав би «попередній досвід». Справді, навіть інтуїція має на чомусь ґрунтуватися. Значить визначення інтуїтивного трейдингу необхідно систематизувати досвід трейдера на цей час його інсайту та осяяння. За емоційним підкріпленням досвід може бути позитивним, коли прогноз вдався, прибуток 100-500% і негативним, коли відбувається злив позиції або навіть депозиту. Тобто за певних зовнішніх обставин, при певному формуванні графіка, схожими на ті, що вже є в особистому досвіді, трейдер готовий не замислюючись входити в угоду, або навпаки, відмовляється від угоди.


В цьому випадку інтуїція спрацьовує як психологічний якір, щоразу повертаючи нас у психологічний, емоційний стан, створений подією, яка на нас колись справила враження. У зв'язку із цим є одна проблема. Оскільки інтуїція — це зразок несвідомої поведінки, то, що конкретно, може стати зовнішнім чинником, який спричинив мотивуючу або демотивуючу поведінку — велике питання.


Добре, якщо джерелом, справді стала ситуація на ринку (графіку) – тоді це конструктивно і тоді це справді інтуїція, а якщо джерелом інсайту став якийсь речитатив на удачу, сказаний перед відкриттям позиції – це забобони. Вони деструктивні, хоча допомагають зазнати невдачі, адже по стопу вибило не тому, що стоп був невиправдано короткий, а тому, що «так зірки стали».


Роблячи інтуїтивні дії, ми часто радимося самі із собою. Такий внутрішній монолог психологи називають дискретним мисленням. Тобто «обірваним».

Коли ви аргументуєте той чи інший вхід у позицію, та й взагалі будь-яка дія вербальна — письмова чи усна, ваша мова пов'язана та логічна. Розумові процеси фіналізуються в лівій півкулі мозку, що відповідає за логічне мислення.


Дискретне мислення в людини обмежується образами у правій півкулі та за структурою уривчасто, часто не має повної аргументації та логічного завершення. Думки часто не пов'язані та нагадують фотографії на задану тему, які дають загальне уявлення, але упускають деталі, часом дуже важливі. Бувають випадки, коли мозок, не маючи достатньо інформації, починає її додумувати. І тоді ми починаємо торгувати, виходячи зі своїх очікувань. Ми подумки домальовуємо «подвійну вершину» або нам здається, що графік втомився у боковику і йому час нагору, бо нижче вже нема куди. Це не інтуїція, це домисли.



Трейдер вийшов з угоди за кілька пунктів до розвороту, це везіння, чи інтуїція?


Якщо міркувати з теорії ймовірності, то 50% на 50% наша інтуїція чи виправдовує себе, чи ні. Але це вже не трейдинг, це навіть не казино, там справді працює теорія ймовірності, це рулетка. А от якщо трейдера кілька разів викидало з позиції за кілька пунктів до рівня, і він, не пояснюючи, виходить з позиції заздалегідь — це досвід та інтуїція.



Чи можна тренувати інтуїцію?


Так можна! Згадайте, як у дитинстві ви грали в жмурки. Вам зав'язують очі та ви, шукаючи своїх друзів, постійно натикаєтесь на різні предмети. Але за якийсь час ви вже інтуїтивно знаєте, де перешкоди та оминайте їх заздалегідь. Так і в трейдингу проводячи бектести, ви начебто заздалегідь вивчаєте всі перешкоди й тоді ваші дії на біржі будуть не усвідомлені, але осмислені.



Чи потрібно тренувати інтуїцію?


Питання дуже суб'єктивне. Я думаю, що бажання розвинути інтуїцію схоже на бажання отримати чарівну паличку: з мінімальними витратами отримати максимальну вигоду. На TradingView є багато інструментів, розроблених досвідченими трейдерами. Це теж, своєрідна автоматизована інтуїція. На них можна орієнтуватись, але не варто брати їх за основу.


Сьогодні XXI століття - століття комп'ютерних технологій, і коли ми розгадуємо задум маркет-мейкера, ми розгадуємо алгоритм, складений машиною, а машина не передбачає емоцій, а ґрунтується на аналізі контексту руху монети, на основі того ж досвіду, який ми називаємо інтуїцією.



Рекомендовані теми