Як запобігти FOMO та TILT на початковому етапі?

Дізнайтеся, що таке FOMO та TILT, причини їх виникнення, способи виявлення та запобігання.

7 хвилин

FOMO


Трейдер має два головні драйвери поведінки — страх і жадібність. Страх все втратити та жадібність більше заробити. Сьогодні, у століття глобальних комунікацій та миттєвого поширення інформації жадібність стала виявлятися в особливій формі — FOMO (від англ. Fear Of Missing Out) — страх втраченої вигоди.


У трейдингу FOMO особливо часто проявляється у початківців, коли у вас ще немає великого досвіду в торгівлі, а в соцмережах трейдери діляться тільки своїми успіхами та не говорять про втрати, новачки постійно бояться упустити той самий «момент».


Який саме «момент», пояснити ніхто не може. Адже при аналізі ринку та виборі стратегії на поточну сесію ви чітко визначили ключові рівні, розворотні позиції та фігури теханалізу. Але жодних спонтанних «моментів» ця структурована робота, яку ви провели перед входом на ринок, не передбачає.


Звідки вони беруться, ці «моменти»?


Причина одна – емоційний підхід до ухвалення рішень, проте проявів цих емоцій та умов, у яких вони формуються, – безліч.


Наприклад, ціна розвернулась та імпульсом вистрілила вгору, після того, як ви закрили лонгову позицію або навпаки – обвалилась, коли угода ще не закрита тощо. Головне, що всі ці події супроводжуються словом якби.


FOMO проявляється не лише у новачків. Кожному властиво шкодувати про нереалізовані можливості. Але якщо цей стан супроводжує вас постійно — це проблема.



Як виявити та позбутися?


Допоможе чесний погляд на себе збоку. Щоб зрозуміти, чи є у вас ця проблема, спостерігайте за собою. Ось тест для діагностики FOMO у сфері інвестування: прочитайте твердження нижче та дайте відповідь «так» чи «ні».


  • Я боюся пропустити новини, що впливають на вартість тієї чи іншої монети. Я сильно засмучуюсь або злюся, якщо курс не виправдовує мої прогнози.
  • Я постійно стежу за курсом криптовалют, що входять до мого портфеля. При падінні їхньої вартості я відчуваю тривогу та розчарування.
  • Смартфон потрібен, у тому числі, щоб перевіряти стан портфеля. Я переглядаю (майже) кожне повідомлення, особливо сповіщення про мій депозит.
  • Я турбуюсь, якщо тривалий час не можу перевірити стан свого депозиту.
  • Я щодня переглядаю нові пости та повідомлення у своїх соціальних мережах, групах та спільнотах для інвесторів.
  • Я відчуваю почуття образи та гіркоти, якщо не встигаю вкластися у криптоактив, який зростає в ціні.
  • Я постійно шукаю схеми для отримання наддоходу, наприклад, криптовалюти, що швидко ростуть, алгоритмічна торгівля.
  • Я активно цікавлюсь історіями успіху відомих трейдерів, а також намагаюся застосовувати їхні схеми та методи.
  • Я злюся, коли дізнаюся про успіх блогерів та інвесторів, які мають високу прибутковість.
  • Я мрію здійснити кілька «іксових» операцій на брокерському рахунку, а потім ніколи не працювати, відпочивати, подорожувати відвідувати вечірки та цікаві місця.



Якщо ви відповіли «так» 5 разів і більше, то, швидше за все, ви схильні до FOMO. І тут краще звернути увагу на свій психологічний стан. Можливо, варто дати собі час на відпочинок, абстрагуватися від безперервного моніторингу графіків та депозиту.


Якщо вас постійно супроводжує жадібність, ви легко можете потрапити на нечесну маніпуляцію, яка призведе до втрат для вас і прибутку для шахраїв.


Отримавши сигнал, не важливо, як: ви проаналізували ринок, послухали досвідчених трейдерів, чи іншим способом зайшли в позицію. Ви відкрили угоду за сигналом та отримали збиток (стоп), ви відкриваєте нову угоду і знову отримуєте збиток.


За своєю торговою стратегією ви повинні припинити торгівлю на сьогодні, але… у вас прокидається:


а) бажання відігратися,


б) здається саме зараз почнеться той самий рух на який ви розраховували.


Як результат, ви відкриваєте третю угоду і знову отримуєте збиток. Самоконтроль вже ослаб, і ви вже не можете відірватися від комп'ютера. Коли емоції вщухнуть, ви виявляєте у себе N-ну кількість збиткових угод, які значно спустошили ваш рахунок, аж до втрати депозиту. Знайомтеся, це професійна деформація трейдера — TILT.



Tilt


Термін TILT прийшов із професійного покеру і визначається як необдумані, невластиві людині дії, вчинені у стані сильного емоційного сплеску.


Дуже часто TILT у трейдингу проявляється в той момент, коли після великого збитку ви починаєте відходити від правил своєї торгової системи, відкриваєте безліч угод, метаєтеся від одного активу до іншого, сподіваючись компенсувати збитки та повернути втрачені кошти. Торгівля у такому стані може виявитися фатальною. Треба чітко усвідомлювати, що причиною Tilt є не невдала угода, а емоції, які вона викликала. А такі емоції можуть бути викликані не тільки стопом, а й профітом з великим відсотком. Тоді виникає бажання збільшити результат, страх втратити вигоду, та ви можете розпочати торгівлю без обґрунтованого ризик-менеджменту та продуманої тактики.



Що впливає на прояви TILT?


Наприклад, невеликий депозит трейдера. Якщо трейдер оцінює свій депозит як невеликий, будь-яка втрата може спричинити емоційний сплеск. Вплинути на вас може алкоголь та інші засоби, які допомагають розслабитись.


Трейдер має бути спокійним. Думка, що алкоголь допомагає розслабитись — блеф. Алкоголь є депресантом і притуплює реакції, а його седативна дія спочатку викликає ілюзію розслаблення та спокою. Але стан бадьорості та веселощів, викликаний алкоголем, під час напруженої торгівлі та стресу лише посилить роздратування та призведе до втрат.



Як вчасно розпізнати стан TILT та не допустити його згубного впливу?


Коли людина в стані TILT, розпізнати його вже пізно, а не допустити його проявів допоможе ряд простих правил:


  • Торгова угода не має перевищувати 10% від депозиту;
  • У день не робіть більше ніж 5 угод;
  • Не створюйте нову угоду, щоб перекрити збитки від попередньої;
  • Визначайте основні таргети та виставляйте відповідні ALERT;
  • За будь-яких обставин дотримуйтесь не забувайте про ризик-менеджменту;
  • Проводячи аналіз сесії, приділіть увагу своєму психічному стану під час торгівлі.



Пам'ятайте, що через FOMO і TILT пройшло багато трейдерів, просто не всі можуть собі в цьому зізнатися. Визнання проблеми — перший і найголовніший крок до її вирішення.


Всім профіту!


Рекомендовані теми